شنبه, 09 بهمن 1395 ساعت 11:18

ضرورت ایجاد یک جریان تقریبی آزاد بین حوزه علمیه قم و مراکز علمی جهان

حوزه علمیه قم به صورت جدی تر باید به کمک تقریب مذاهب بشتابد؛ حوزه علمیه قم می تواند چهار کارکرد مهم در قبال تقریب شامل " شبهه زدایی از تقریب"، "ایجاد یک جریان آزاد تقریبی بین حوزه و مراکز جهان اسلام"، "مساهمت در تاسیس نهادهایی درون امت و با رویکرد به امت" و "حضور فتوايی جهت تامين مصالح امت" را در پیش بگیرد.

روز شنبه در یادداشتی:

 

حوزه علمیه قم با همکاری حوزه نجف، حرکتی در تراز بین المللی و برخوردار از یک گفتمان نیرومند تقریبی را پی بگیرد.

 

حوزه علمیه در این زمینه از هر تلاش فکری، گفتگویی و حضوری در جهان اسلام به نفع امت و بر پایه اشترکات امت دریغ نورزد..

 

*شبهه زدایی از تقریب

 

حوزه به دلیل برخورداری از ظرفیت های فکری می تواند جریانی فکری - تحلیلی را جهت شناسایی "شبهات متوجه به تقریب" ایجاد، و پاسخ ها و راهکارهای حل و رفع آن ها را ارائه، و خود در ترویج اندیشه های حاصل از آن، پیش قدم شود.

 

به عنوان نمونه، امروز الازهر مصر با وجودی که دارای درون مایه ها و رویکردهای فکری معطوف به تقریب مذاهب است، ولی به دلیل عوامل مختلف به صورت جدی این رویکرد را دنبال نمی کند.

 

یکی از این عوامل (و طبعا نه همه آن) ابهامات و تصوراتی است که با آن در زمینه تقریب مواجه شده است و حوزه علمیه می تواند تلاش هایی را در رفع ابهامات با تکیه بر اندیشه ها از یک طرف و تجربه ها و واقعیت ها از طرف دیگر در پیش گیرد.

 

تجربه محقق جمهوری اسلامی در قبال اهل سنت در ایران، دستمایه بسیار مهمی است که نشان می دهد جمهوری اسلامی هویت مذهبی، موجودیت اجتماعی و میراث علمی و فقهی اهل سنت را به صورت آشکارا و با آرامشی برخاسته از اعتقاد به رسمیت شناخته است.

 

*ایجاد یک جریان آزاد تقریبی 

 

بی گمان ایجاد یک جریان تقریبی آزاد متشکل از حوزه و مراکز علمی جهان، به شکل گیری یک روند طبیعی تر، بی پیرایه تر، عمیق تر، تاثیرگذارتر و رو به پیش تر در ساحت تقریب منجر خواهد شد.

 

حوزه در این زمینه باید افزون بر تعامل با مجمع جهانی تقریب و کمک جدی فکری، انسانی و فتوایی به این مجمع برای فائق آمدن بر چالش ها، به سمت بازتعریف یک تقریب فراگیر و غیردولتی در فضای امت و بر بستری از دانش های فقه و تفسیر حرکت کند.

 

حوزه علمیه قم همچنین با همکاری حوزه نجف، حرکتی در تراز بین المللی و برخوردار از یک گفتمان نیرومند تقریبی را پی بگیرد و در این زمینه از هر تلاش فکری، گفتگویی و حضوری در جهان اسلام به نفع امت و بر پایه اشترکات امت دریغ نورزد.

 

به حوزه پیشنهاد می کنم تجربه آیت الله بروجردی در زمینه تقریب بین مذاهب اسلامی را به صورتی فراگیرتر و عصری تر دنبال نماید. حوزه باید یکی از محورهای تلاش خود را دیپلماسی وحدت که رهبر معظم انقلاب به آن تاکید فرمودند، قرار دهد.

 

آرامش و پذیرش در تقریب دو اصل محوری است که در تقریب حوزه با مراکز جهانی بیشتر تحقق می یابند.

 

*حضور فتوايی جهت تامين مصالح امت

 

اگر مراجع معظم تقلید به ایجاد یک "جریان فتوایی قوی با رویکرد تقویت مناسبات امت" دست بزنند، تقریب قدرت انجام مانور بیشتری را برای مبارزه با پدیده شوم تکفیر پیدا می کند.

 

باید بدانیم تکفیر اگر سالم از مرحله کنونی عبور کند، نهادینه خواهد شد و رسوخ می کند در آن صورت، همه و همه خسارت می بینند، بنابراین، امروز مسوولیت بسیار سنگین است. 

 

اقدام به ایجاد یک "اجماع فتوایی شفاف در جهت مصالح امت"، بسیاری از فرصت های به نفع تکفیر را از بین می برد و بسیاری از موانع موجود بر سر راه تقریب را بر می دارد.

 

*مساهمت در تاسیس نهادهایی با رویکرد به امت:

 

باید کوشید یک خیزش آزاد مردمی - مؤسسه اى در جهان در زمینه تقریب ایجاد شود و حوزه باید به این اهتمام خود را متوجه کند که گروه های جوشیده از فضای بزرگ امت اگر به صحنه بیایند و با رنگ و لعاب مردمی تر و غیر دولتی تر عمل کنند تاثیرات عمیق تر تقریبی با کارویژه های جدی تری ایجاد می شود.

 

نهادهایی مانند حوزه و دانشگاه یا هر نهاد مردمی اگر به عرصه تقریب بیایند چون از موانع، رها تر هستند و چهره طبیعی تر و دانشی تری دارند، بهتر می توانند موج آفرین باشند.

 

ما باید تجربه "نهادگرایی تقریبی" را که سیدجمال در زمینه وحدت امت که مبتنی بر تقویت بنیان ها و نهادهای اجتماعی در فضای امت بود، را الگو قرار دهیم و برنهادسازی در دل امت در زمینه تقریب پافشاری کنیم، در این صورت، مجمع تقریب، فعال تر، پرکارکردتر، حرکت آفرین تر و ستادی تر به صحنه می آید.

 

 

 

بازدید 5997 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.