شنبه, 14 شهریور 1394 ساعت 12:14

در سیاست گذاری تقنینی باید به صورت جامع، خانواده منظور شود

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت نهاد خانواده و نقش آن در قوام بخشی به جامعه گفت: سیاست گذاران تقنینی، دولت و دستگاه های فرهنگی باید به نهاد خانواده توجه ویژه تر داشته باشند، چرا که دست و پنجه نرم کردن خانواده با مشکلات جامعه را در وضع ناهنجار قرار می دهد.

 

حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در نشست عمومی با کارکنان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همه چیز باید در مسیر بهبود نهاد خانواده و رفع مشکلات آن باشد و اگر خدای ناکرده، خانواده لطمه بخورد با هیچ دارویی نمی توان آن را معالجه کرد.

وی با اشاره به اینکه خانواده ریشه و تامین کننده بقاء و دوام جامعه است، ادامه داد: اگر کانون خانواده به دلیل مشکلات اقتصادی و تربیتی با چالش مواجه شود دیگر نباید انتظار ظهور یک جامعه متدین، احساسی، همراه با رفتارهای محبت آمیز و الهی را داشته باشیم،

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی خاطرنشان کرد: اساس کینه ها، نفرت و عقده گشایی ها، دلسوزی، محبت، همیاری و احساس مسوولیت در نهاد خانواده پا می گیرد.

استاد حوزه علمیه قم یادآورشد: وقتی از حضرت امام حسین (ع) خواستند که با یزید بیعت کنند ایشان این جمله تاریخی را فرمودند که" دامن های پاک مانع است از اینکه این ذلت( بیعت باز یزید) را بپذیرد".

وی یادآورشد: خانواده احساس روحی، عاطفی و دلسوزی به حال مردم و دین را به جامعه پمپاژ می کند و همیشه معیاری برای سنجش جامعه و الگوهای آن است.

وی ادامه داد: یک رابطه سالم در خانواده خود به خود به درون جامعه نیز کشیده می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مبلغی با اشاره به اینکه اسلام از مفاهیم مناسباتی مربوط به خانواده برای امروز جامعه اسلامی وام گرفته است، به کلمه " اخوت اسلامی" اشاره کرد و گفت: اسلام واژه "اخوت اسلامی" که نماد مناسباتی حاکی از یک نسبت در خانواده است را به عنوان یک وضع الگویی برای اتحاد جامعه اسلامی مطرح می کند و این نشانه اصالت خانواده و مناسبات آن و تاثیرگذاری بر جامعه است.

وی تصریح کرد: اینکه در قانون گذاری و مسائل دیگر روی مباحث تحکیم خانواده، تسهیل ازدواج و رفع معضلات تاکید می شود به این دلیل است که خانواده ایده ال منشاء ظهور یک جامعه ایده آل است و هر کجا خانواده متزلزل شده جامعه نیز متزلزل می شود.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه مشکلات خانواده دامن گیر جامعه می شود، گفت: بسیاری از مشکلات مانند عصبیت، بی دینی، خشونت و معضلات جامعه به خاطر ناهنجاری در فضای مناسبات خانواده است.

 

 

 

 

بازدید 5161 بار

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.