چهارشنبه, 22 خرداد 1392 ساعت 11:23

گزارشی از سفر به كشور عراق

رییس مركز تحقیقات اسلامی مجلس از رایزنی علمی پژوهشی با چند كشور اسلامی جهت برقراری تعاملات و ارتباطات علمی و فكری خبر داد و گفت: بناداریم براساس توسعه و تمركز علم و تقویت علوم اسلامی با بسیاری از دانشگاه‌های جهان اسلام ارتباط دوسویه‌ای برقرار كنیم.

 

به گزارش روابط عمومی مركز تحقیقات اسلامی مجلس، حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی افزود: در این خصوص از فرصت‌ها و راه‌های همچون بهره‌گیری از پایان نامه‌های دانشگاهی استفاده خواهیم كرد.

وی كه ریاست دانشگاه مذاهب اسلامی را نیز برعهده دارد، خاطرنشان كرد: در نظر داریم طبق تعاملاتی كه انجام می‌گیرد درباره جذب دانشجو و برگزاری نشست‌های علمی، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی با برخی از دانشگاه‌های كشورهای اسلامی تعاملات علمی داشته باشیم.

وی ادامه داد: در سفری اخیرم به عراق با دانشگاه‌های این كشور نیز همین گفت‌وگوها را داشتیم كه با دانشگاه المثنی این مذاكرات انجام شد و قرار شد همكاری‌های را با این دانشگاه داشته باشیم.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی كشورمان تصریح كرد: همچنین قرار است كه با دانشگاه كوفه نیز تعاملات دوسویه‌ای را داشته باشیم، مذاكرات اولیه‌ای در این باره انجام شده است و با دانشگاه لبنان و سایر كشورهای اسلامی مذاكراتی داشته‌ایم تا حركتی علمی و دانشگاهی در خدمت اسلام و رهایی از طایفه گرایی انجام گیرد.

سخنرانی در دانشگاه المثنی عراق

رییس مركز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی به دعوت رییس دانشگاه المثنی عراق برای سخنرانی در یك همایش علمی به این كشور سفر كرد.

وی در در روزهای سه شنبه و چهارشنبه( ایام نوروز) در یك همایش علمی كه از طرف دانشگاه المثنی سماوه در عراق برگزار شد  نیز سخنرانی كرد.

بر اساس این گزارش، وی درباره سخنان خود در دانشگاه المثنی گفت: موضوع سخنانم درباره دو مقوله روش عقلی و عقل در روش بود. زیرا روش عقلی خلاف آنچه كه دیگران تصور می‌كنند كه این روش تنها مربوط به علوم عقلی است، چنین نیست. بلكه روش عقلی در علوم عقلی و نقلی قابل طرح و پیگیری است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی اظهار داشت: روش عقلی در هر علمی برحسب آن علم است، مثلا در فقه می‌توانیم بین دو روش تفكیك قائل شویم، روش اخباری‌گری و روش عقلی. منتها عقلا در این مبحث این گونه است كه شما با تحلیل عقل به سراغ منابع می‌روید.

وی یادآور شد: اما درباره عقل روشی باید گفت، ما اصولا باید یك مطالعه بیرون از این روش داشته باشیم كه آن هم روش عقل فلسفی است. عقل فلسفی باید انواع روش‌های و تعریف روش‌ها و تناسب یك روش با یك علم را هم میزان بهره‌گیری از یك علم را داشته باشد.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی ایران افزود: متاسفانه عقل روشی در میان ما وجود ندارد در نتیجه گاهی روش عقلی در یك علم به كار گرفته می‌شود اما مشهوب به برخی اشتبهاتی است و به همین دلیل ما یك نگاه بیرونی به این روش داریم، زیرا باید فلسفه روش در حوزه‌ها و علوم انسانی شكل بگیرد تا روش هر چه بیشتر منقح طرح بشود.

وی ادامه داد: مثلا در علم رجال ما از برخی قواعد بهره می‌گیریم؛ ولی این قواعد همیشه تكرار می‌شود، اگر یك مطالعه بیرون از روش باشد، چه بسا ما بتوانیم از روش‌های تاریخی در علم رجال نیز استفاه كنیم، پس ما علاوه بر طرح روش عقلی به عقل روشی نیازمندیم كه همان فلسفی روشی است.

دیدار با رییس بعثه مقام معظم رهبری در عراق

 رییس مركز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر خود به كشور عراق، در نشستی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین رضا اسكندری نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق نیز شركت كرد و گفت: امروز سیاست با پول نفت به میدان آمده است تا میان مسلمانان اختلاف بیاندازد.

در این دیدار صمیمانه از تعاملات علمی و حوزوی میان دو كشور ایران و عراق بحث و گفت‌وگو شد و طرفین بر حضور فعال حوزویان در این عرصه تاکید کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مبلغی در این جلسه تصریح کرد: امروز دشمنان مخالف وحدت شیعه و سنی هستند و حتی می‌خواهند میان شیعیان ایران و عراق اختلاف افکنی کنند و هم‌اینک اسلام هراسی به راه‌انداختند.

رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: دشمنان به دنبال اسلام هراسی هستند، امروز سیاست با پول نفت به میدان آمده است و چند چیز را مورد هدف قرار داده است، تضعیف اسلام و دوری از تقریب شیعه و سنی هدف اصلی دشمنان است.

وی افزود: متاسفانه در داخل و خارج کشور نیز برخی ناخواسته برای این اختلافات خوراک تهیه می‌کنند و از این طریق خواسته آن‌ها تامین می‌شود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.